אני כותב בלוג שנוצר מתוך הסתכלות על המציאות בישראל (ובעולם) דרך משקפים בעלות עדשות מאד מסויימות, עדשות המורכבות והכאוס. המושגים 'כאוס' ו'מורכבות' מייצגים בעיניי רוח חדשה של הסתכלות על מציאות ומאפשרות לגבש רעיונות חדשים לגבי פעולה משנת מציאות. מטרת הבלוג היא לנסות לחשוף אפשרויות פעולה מחדשות מול המציאות המאכזבת שבה אנחנו נפגשים חדשות לבקרים.

ומכאן שהבלוג ינסה מידי פעם לחשוף דרכים אחרות לעשות את הדברים שאנחנו מנסים לעשות בחיינו הציבוריים

ברצונך לקבל את הבלוג ישירות למייל? לחץ כאן

December 9, 2019

במונחים של תיאורית הכאוס מצבנו כעם וכמדינה הוא 'על סף הכאוס': הפוליטיקה לא מאפיינת כיוון, הכלכלה חסרה כיוון כבר שנה, הכיוון המוסרי מעורפל והיחסים החברתיים - בהיבטים משמעותיים של חיינו, מבוססים על ניכור ועל אי-אמון בין 'שבטים'. אלו מאפיינים  של 'סף הכאוס'.

מה תיאורית הכא...

November 19, 2019

למה יש כל כך הרבה פעילות אזרחית (הפגנות) בעולם? למה ממשלות קואליציונית לא מצליחות להיווצר? למה עוד פעם בחירות? האם הדמוקרטיה המערבית היא על פרשת דרכים?

אני חושב שכן.

ניראה שמושגים מתורות הכאוס יכולים לפרש:

הדמוקרטיה המערבית בנויה במשך כמאתיים שנה על איזון בין כוחות השוק ל...

אתמול הלכתי לחדר כושר. אני משתדל לעשות את זה פעמיים בשבוע (למי שבגילי- מאד מומלץ!).

בדרך כלל אני מתחיל בריצה: אני שותה קצת מיים קרים, מכוון לי מאוור לכיוון הגוף, מתחמם בהליכה מהירה עם שיפוע ואח"כ מתחיל לרוץ.

אתמול עשיתי אותו דבר.

לאחר כמה דקות הגיעה בחורה ורצתה  גם היא לר...

לרוב אנחנו רואים את הטכנולוגיה כמקור לחדשנות שמשפרת את חיינו – במובן הרחב של המילה. מאז המצאת הגלגל, המדע והטכנולגיה מספקות פלטפורמות שניתן להשתמש בהם לחיים טובים יותר (ולפעמים גם להיפך).

אבל יש מאפיין אחד שחוזר על עצמו בכל השיפורים הטכנולוגים של הדורות האחרונים: טכנולו...

מספרים שג'ון בויד (John Boyd) היה הראשון לנסח את הסיבות לנצחונות של האמריקים בקרבות האויר במלחמת קוריאה. הוא מצא שהיתרון הטכנולוגי של המטוס האמריקאי על זה הרוסי הוא לא ההסבר העיקרי להכרעה, אלא מהירות החשיבה של הטייס.

הניתוח שלו, שתוקף אח"כ גם בסוגי קרבות אחרים, הראה כי...

אתמול נכנסתי ל'סופר' – כך סתם באמצע היום רציתי להשלים חלב שהיה חסר. בד"כ אני נכנס לסופר שבו יש 'אקדח' לסימון עצמי של המוצרים וכך אני חוסך את התורים. למעשה אני עושה לי חויית קנייה עצמאית בקצב שלי ולא תלוי באף אחד. חוץ מאשר הלחץ: האם אפול ליד מכונת התשלום למדגם. כי אם אפ...

December 29, 2018

בארצות רבות ישנה תאווה נוסטלגית בלתי ברורה: 'let's make America great again" קורא הנשיא האמריקאי שאף פעם אי-אפשר לנבא לאיזה עתיד הוא ייקח אותנו באמצעות הטוייטר. אם לאחר שנפלה החומה הגרמנית ניבאו לנו  את 'סוף ההיסטוריה' – הכרזת הניצחון של הקפיטליזם הדמוקרטי על הסוציאליז...

October 30, 2018

בתקופה האחרונה אנחנו עדים ליותר ויותר אירועים במישור האתי שמאפילים על הצלחות של מנהלים, של חברות וכמובן פוגעים באנשים. ניראה שהמחיר של תקלות אתיות אתיות עולה כל הזמן.

למה זה קורה והאם הגיע הזמן לשקול מחדש תפקיד מטה בתחום האתיקה בארגון?

המחקר והניסיון מראים כי 'תקלות אתיו...

August 21, 2017

סטיב בנון – בעת שעזב את הבית הלבן אמר – לפחות פעם אחת, משהו חשוב: "אם השמאל יישאר ממוקד בנושאי גזע וזהות, ואנחנו נלך על לאומנות כלכלית, אנחנו הולכים לרסק את הדמוקרטים".

איך זה רלוונטי אלינו?

להיות ימני - שמרן זה להיות רגיש וכוחני, כזה המפתח יכולת הזדהות של קבוצה.

להיות שמ...

פרופ' אסא כשר הוא (היה?) אורים ותומים בתחום האתיקה כבר הרבה שנים. ניראה כי בהמלצתו לקוד אתי עבור המל"ג הוא עושה את מה שכתביו אינם מציעים לעשות.

שני עקרונות עוברים כחוט השני בכתיבתו בתחום האתיקה. האחד, אתיקה  (בשונה מהמוסר הכללי) היא מערכת ערכית והתנהגותית שקבוצה מסויימת...

Please reload